e-prawnik.pl Porady prawne

Zajęcie komornicze

Pytanie:

Dłużnik otrzymał pierwsze pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia za pracę (alimenty). Kilka miesięcy przed otrzymaniem zajęcia dłużnik założył sprawę o zmniejszenie alimentów o 100 zł. Sąd do pozwu złożonego przez dłużnika się przychylił. I wydał wyrok pod rygorem natychmiastowej wykonalności. W wyroku też zaznaczył, że zmniejsza alimenty od dnia złożenia pozwu czyli pół roku wstecz. Wierzycielka złożyła ten wyrok u komornika. I po dwóch miesiącach od otrzymania pierwszego zajęcia komornik wysłał kolejne zajęcie, w którym zaznaczył, że pierwsze zajęcie traci moc, że pracodawca ma przekazywać alimenty bieżące w kwocie mniejszej o te 100zł, i wszystko by było ok gdyby nie to, że stan zaległości zamiast się zmniejszyć o te parę złotych ( zajęta kwota wynagrodzenia jest trochę większa od zasądzonych alimentów + koszty) wzrosły o 10 tys. zł przez 2 miesiące. Co jest nawet fizycznie niemożliwe przy miesięcznym zobowiązaniu 300zł miesięcznie. Została złożona skarga na komornika do sadu rodzinnego, sąd oddalił skargę. Została wniesiona apelacja, jeśli sąd II instancji też oddali skargę, to co dalej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zajęcie komornicze

18.8.2010

Sąd rozpatruje skargę na czynności komornika postanowieniem. Zażalenie na postanowienie sądu przysługuje w wypadkach wskazanych w ustawie. Natomiast, zgodnie z Kodeksem postępowaniac, na postanowienie sądu drugiej instancji wydane po rozpoznaniu zażalenia skarga kasacyjna nie przysługuje.

Na marginesie należy dodać, że być może zwiększenie zadłużenia wynika z tego, iż wyrok zasądzający zawiera jakiś błąd - wtedy należy korygować ten wyrok, ale nie poprzez skargę na czynności komornika. Ponadto do wysokości zaległych alimentów doliczane są opłaty komornicze, w tym opłaty za zajęcie wynagrodzenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ