Zakład budżetowy a jednostka budżetowa

Pytanie:

"Czy zakład budżetowy samorządowy, samofinansujący się, podlegający Urzędowi Miasta i Gminy, jest jednostką budżetową? Czy obowiązują ten zakład podwyżki dla pracowników coroczne o % inflacji?"

Odpowiedź prawnika: Zakład budżetowy a jednostka budżetowa

Zgodnie z ustawa o finansach publicznych, zakładami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które:

  1. odpłatnie wykonują wyodrębnione zadania;
  2. pokrywają koszty swojej działalności z przychodów własnych.

Natomiast jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu.

W związku z powyższym zakład nie będzie jednostką budżetową ze względu na samofinansowanie swej działalności. Zakład jest jedynie formą zarządzania finansami pozabudżetowymi, zakładem może być zarówno ośrodek wypoczynkowy jak i ośrodek dokształcania, gdzie zatrudnieni są pracownicy różnych zawodów, w związku z czym trudno uznać, iż pracownikom takich zakładów przysługuje prawo do corocznej podwyżki, wynikające jedynie z faktu zatrudnienia w takiej jednostce organizacyjnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika