Zaksięgowanie faktury bez podanej nazwy firmy

Pytanie:

"Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów). Czy mogę zaksięgować fakturę w książce przychodów i rozchodów wystawioną na moje imię i nazwisko, na której nie jest wymieniona nazwa mojej firmy?"

Odpowiedź prawnika: Zaksięgowanie faktury bez podanej nazwy firmy

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą nie ma wyodrębnionych mas majątkowych – majątku prywatnego i majątku związanego z działalnością gospodarczą. W szczególności również dowód zakupu towarów lub usług (np. faktura VAT) nie musi wskazywać, że nabycie następuje na potrzeby działalności gospodarczej. W przypadku osób fizycznych podstawowym elementem identyfikacyjnym jest imię i nazwisko, a nie nazwa firmy (tak: postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 24 lutego 2005 r., PPI/443-336A/04). Zatem nie ma przeszkód, aby zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów fakturę wskazującą jedynie imię i nazwisko (oraz NIP) przedsiębiorcy, natomiast niewskazującą "nazwy firmy".


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika