Zakup książki w Internecie

Pytanie:

"Chcę zakupić książkę przez Internet, w księgarni internetowej. Wartość tej książki to około 120$ amerykańskich, pewnie przesyłka będzie dodatkowo kosztowała ok. 20$. Czy w Polsce powinienem zapłacić cło i podatek VAT od tej ksiązki? Czy tylko od książki, czy też od całej kwoty 140$? Jak ustalić wymiar cła/podatku VAT i jak się to zgłasza, że chce się zapłacić?"

Odpowiedź prawnika: Zakup książki w Internecie

Wszystkie przesyłki pocztowe lub kurierskie do Polski z krajów nienależących do Unii Europejskiej muszą zostać odprawione w urzędzie celnym w kraju docelowym przed dostarczeniem ich do odbiorcy. W zależności od towaru, ewentualne cło i podatek należy uiścić przed jego wydaniem (stąd najczęściej są one uiszczane bezpośrednio firmie kurierskiej lub poczcie).

 

W przypadku importu książek (kod TARIC 490199) stawka celna dla krajów trzecich (w tym USA) wynosi 0 %. Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku VAT stosuje się również do: importu drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika