Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Jak stanowi art. 9 ust. 2 wskazanej ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, a dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Zatem, mimo iż NIP sprzedawcy jest polski, to jeśli spełnione są inne warunki określone wyżej (w szczególności towary są transportowane z innego państwa członkowskiego, nabywcą jest podatnik VAT i nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika), to takie nabycie powinno być traktowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i tak też rozliczone przez nabywcę.
Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawia fakturę wewnętrzną, w której oblicza podatek należny według stawki krajowej dla danego towaru. Podatek ten jednocześnie stanowi podatek naliczony, podlegający odliczeniu w tym samym okresie rozliczeniowym.
Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.