Zaległe zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego

Pytanie:

"W dniu 30 kwietnia 2010 r. zawarłem pisemną umowę najmu segmentu, którego jestem właścicielem. Data udostępnienia segmentu dla wynajmującego to 1 maja 2010 r. Pierwszy czynsz najmu (za m-c maj br.) otrzymałem od Wynajmującego ze znacznym opóźnieniem bo dopiero 25 maja br. Kolejnego czynszu (za m-c czerwiec) do tej pory jeszcze nie otrzymałem. W związku z permanentnym uchylaniem się Wynajmującego od terminowych płatności (pomimo moich wezwań) chcę mu wypowiedzieć umowę. Dodam, że jestem osobą fizyczną, segment wynająłem także osobie fizycznej. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej i dotychczas nigdy nie wynajmowałem tego segmentu ani żadnej innej mojej nieruchomości - to są pierwsze dochody dla mnie z tego tytułu. Proszę o poradę, w zaistniałej sytuacji w jaki sposób obecnie zgłosić do urzędu skarbowego tą umowę najmu tj. prawie 2 miesiące po dacie od kiedy umowa zaczęła obowiązywać? W związku z tym z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć (dodatkowe opłaty, kary, odsetki) i dokładnie w jaki sposób powinienem dokonać tego zgłoszenia?"

Odpowiedź prawnika: Zaległe zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego

Zakładamy, że w przedstawiony stan faktyczny dotyczy opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Aby skorzystać z tej formy opodatkowania należy złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych oświadczenie to powinno mieć formę pisemną.

Od 1 maja 2010 roku obowiązują nowe zasady w zakresie terminu dokonowyania zgłoszenia. Podatnik, który rozpoczyna osiąganie przychodów z najmu zobowiązany jest dokonać powyższego zgłoszenia nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał pierwszy czynsz z tytułu umowy najmu.

W przypadku otrzymania pierwszego czynszu w dniu 25 maja 2010 roku termin na złożenie oświadczenia minął w dniu 20 czerwca 2010 roku. W takiej sytuacji nie ma już możliwości skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania, a uzyskane z najmu przychody należy rozliczyć na zasadach ogólnych za pomocą rocznej deklaracji PIT.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ja 2013-01-17 20:54:09

    Odpowiedź rewelacyjna. Gratuluję. Pełny sukces. Jeszcze raz gratuluję.

  • helena 2012-07-12 19:40:41

    czy mozna rozliczyc sie z PIT w rocznym rozliczeniu sie i z faktycznej kwoty ,ktora otrzymam

  • @ 2012-07-12 17:31:55

    Martw się Pan o kasę i jak gnoja wysiedlić a nie o skarbówkę.Ona i tak zrobi co zechce.PIT ma Pan złożyc za 10 miesięcy dopiero i nie rozlicza się Pan z umowy tylko z faktycznie otrzymanej kwoty.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika