Zaliczenie kaucji na poczet wkładu mieszkaniowego

Pytanie:

"Nasza spółdzielnia mieszkaniowa powstała w 1993 r. na zasadzie nieodpłatnego przekazania w całości majątku zakładowego (lokale mieszkalne wraz z gruntami). Wraz z majątkiem nasz zakład przekazał również spółdzielni w całości kaucje za wynajem mieszkań zakładowych. Czy w chwili obecnej jako spółdzielcy mamy prawo traktować byłe kaucje jako nasze wkłady mieszkaniowe i czy w świetle prawa podlegają one waloryzacji? Zarząd naszej spółdzielni twierdzi, że te środki pieniężne zostały wydatkowane na inwestycje i w związku z tym jako członkowie-założyciele nie posiadamy wkładów mieszkaniowych."

Odpowiedź prawnika: Zaliczenie kaucji na poczet wkładu mieszkaniowego

Zgodnie z ustawą z dnia 12 października 1994 o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (DzU Nr 119 poz. 567 ze zm.), przedsiębiorstwa państwowe mogły (i mogą) przekazywać grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi spółdzielniom mieszkaniowym. W takiej sytuacji członkami spółdzielni stają się wszystkie osoby będące, w dniu złożenia oferty przejęcia nieruchomości przez spółdzielnię, najemcami lokali mieszkalnych położonych w przekazywanych nieruchomościach. W razie takiego nieodpłatnego przekazania, spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana do zaliczenia na poczet wkładu mieszkaniowego lub budowlanego kaucje mieszkaniowe wpłacone przez dotychczasowych najemców. Wkład mieszkaniowy powstały w taki sposób podlega takim samym regulacjom jak powstał w inny sposób, w tym także podlega waloryzacji. W związku z tym nie można zgodzić się z twierdzeniami zarządu spółdzielni odmawiającymi zaliczenia wniesionych przez Państwa kaucji na poczet wkładów mieszkaniowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika