Zaliczka na poczet umowy o dzieło autorskie

Pytanie:

"Spółka z o.o. zatrudnia osobę na umowę o dzieło autorskie. Zakres prac jest bardzo duży, rozciągnięty na wiele miesięcy. Wykonawca chciałby otrzymać zaliczkę na poczet wynagrodzenia przed przystąpieniem do pracy. Jakie skutki podatkowe rodzi wypłacenie zaliczki do umowy o dzieło autorskie? Jak udokumentować taką zaliczkę - rachunkiem? "

Odpowiedź prawnika: Zaliczka na poczet umowy o dzieło autorskie

W przypadku zawarcia umowy o dzieło z osobą fizyczną, wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu wg stawki 19 %. W przypadku wypłaty zaliczki obowiazują takie same zasady, jak przy wypłacie wynagrodzenia. Spółka jest zobowiązana do potrącenia zaliczki na poczet podatku dochodowego w wysokości 19 %. Należy również zwrócić uwagę na zastosowanie kosztów uzyskania przychodu w odpowiedniej wysokości, zgodnie z art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych. Jeżeli wykonywane przez pracownika dzieło jest utworem w świetle przepisów prawa autorskiego, to zastosowanie bedą miały koszty w wysokosci 50 %, a w pozostałych przypadkach w wysokości 20 %.

Sposób wypłaty wynagrodzenia pracownikowi powinien zostać uzgodniony przez strony w umowie. Zaliczkę wypłacaną wykonującemu pracodawca może udokumentować przez wystawienie rachunku. Wystawiony rachunek stanowi również dowód poniesionych kosztów uzyskania przychodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika