Zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności

Pytanie:

"Dostałem od komornika odpis pisma: Wysłuchanie wierzyciela i dłużnika przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania. Na końcu pisma komornik zamieścił informację, że: "W sprawach sądowych, w których postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, nieiszczone należności mogą być zamienione na karę pozbawienia wolności". Jak należy tego typu uwagę rozumieć? Egzekucja jest prowadzona w trybie cywilnym, dotyczy niezapłaconych faktur ale po ogłoszeniu upadłości i jej pomyślnym ukończeniu. Co prawda, wierzyciel nie został zaspokojony."

Odpowiedź prawnika: Zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności

Przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania należy wysłuchać wierzyciela i dłużnika. Nie dotyczy to wypadku, gdy istnieje wykonalne orzeczenie uzasadniające zawieszenie postępowania lub prawomocne orzeczenie uzasadniające umorzenie postępowania albo gdy zawieszenie lub umorzenie ma nastąpić z mocy samego prawa lub z woli wierzyciela.

W sprawach dotyczących egzekucji grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania w postępowaniu cywilnym, stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym. W postępowaniu cywilnym, sąd wymierzając karę grzywny-orzeknie jednocześnie - na wypadek niezapłacenia - zamianę grzywny na areszt, licząc jeden dzień aresztu od pięciu złotych do stu pięćdziesięciu złotych grzywny.

Instytucja zamiany wymierzonej grzywny na karę pozbawienia wolności ma zastosowanie w postępowaniu karnym, zgodnie z którym, jeżeli skazany, mimo możliwości, nie uiści grzywny w terminie ani też nie podejmie orzeczonej zastępczej formy jej wykonania i zostanie stwierdzone, że nie można jej ściągnąć w drodze egzekucji, sąd orzeka wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, przyjmując, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika