Zamiana kary grzywny na pozbawienie wolności
Pytanie:
"Czy po skazaniu na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz na zapłatę grzywny, gdybym ewentualnie wolała odsiedzieć w/w karę, to czy musiałabym zapłacić także orzeczoną grzywnę? Za jaki okres można domagać się zapłaty alimentów (czy można np. za 5 lat wstecz)? Kiedy przedawniają się roszczenia ZUS-u z tytułu wypłaty przez Fundusz Alimentacyjny nienależnych świadczeń? "
Odpowiedź prawnika: Zamiana kary grzywny na pozbawienie wolności
Zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności polega na tymczasowym odstąpieniu od jej wykonania na określony okres próby, w którym sprawdza się, czy skazany przestrzega porządku prawnego. Skazany nie może złożyć wniosku o wykonanie tej kary.
W przedstawionym stanie faktycznym prawdopodobnie obok kary pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawieszono, sąd orzekł samoistną karę grzywny. Oznacza to, że kara grzywny jest odrębna od kary pozbawienia wolności. Nie ma możliwości żądania przez skazanego, aby sąd zamiast zapłaty orzeczonej grzywny odwołał zawieszenie kary pobawienia wolności i zażądał jej wykonania. Oczywiście, jeżeli osoba skazana nie zapłaci tejże grzywny, to zostanie ona w końcowym efekcie zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności (wcześniej można ją w określonych przypadkach zamienić na pracę społecznie użyteczną). Tyle, że wtedy skazany będzie "miał" dwie kary pozbawienia wolności, w tym jedną zawieszoną (chyba że sąd wcześniej zawieszenie odwoła).
Zgodnie z art. 137 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Oznacza to, że w rzeczywistości osoba uprawniona może domagać się zapłaty świadczeń alimentacyjnych za trzy ostatnie lata (trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach np. małoletnich dzieci bieg przedawnienia zostaje w pewnych sytuacjach "wstrzymany" np. na czas trwania władzy rodzicielskiej, w sytuacji gdy dziecko dochodzi alimentów od swojego rodzica).
Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych (a takimi są w sposób nieprawidłowy pobrane świadczenia z już nieistniejącego Funduszu Alimentacyjnego) ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?