Zaniechania przy utrzymywaniu dróg gminnych
Pytanie:
"Jakie środki można podjąć, gdy gmina zaniedbuje obowiązek utrzymania dróg gminnych?"
Odpowiedź prawnika: Zaniechania przy utrzymywaniu dróg gminnych
Zarządcą drogi gminnej jest właściwy wójt. Jeżeli wójt nie realizuje nałożonych na niego przez przepisy prawa obowiązków, można zwrócić się o interwencję do organów sprawujących nadzór. Organami nadzoru są Prezes Rady Ministrów oraz wojewoda, a zakresie spraw finansowych -regionalna izba obrachunkowa. Organy nadzoru mają prawo żądania informacji i danych, dotyczących organizacji i funkcjonowania gminy, niezbędnych do wykonywania przysługujących im uprawnień nadzorczych /art. 86 i 88 ustawy o samorządzie gminnym/.
Zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym „Jeżeli powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw dopuszcza się wójt, wojewoda wzywa wójta do zaprzestania naruszeń, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku -występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie wójta. W przypadku odwołania wójta Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która do czasu wyboru wójta pełni jego funkcję”.
Wydaje się, że zaniechania wójta w zakresie urządzenia i utrzymania w należytym stanie gminnej drogi publicznej realizują przesłankę powtarzających się naruszeń ustawy. Można więc wezwać wójta do podjęcia działań mających na celu wyznaczenie drogi, która zgodnie z pismem wójta jest publiczną drogą gminną, a jeżeli w żaden sposób wójt nie zareaguje lub odpisze w sposób niesatysfakcjonujący, można napisać do wojewody wniosek by zainteresował się tą sprawą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?