Zapis wyczerpujący cały spadek

Pytanie:

"Jak traktuje się zapis wyczerpujący cały spadek?"

Odpowiedź prawnika: Zapis wyczerpujący cały spadek

W takim przypadku znaleźć może zastosowanie art. 961 Kodeksu cywilnego.

Art. 961. Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • KT 2021-02-19 15:35:46

    Witam, w powołanym przepisie art. 961 k.c. jest mowa o "wątpliwościach". W takim razie, czy jeżeli mamy testament notarialny z 1995 r. (nie było jeszcze w KC zapisów windykacyjnych), w którym testator powołuje do dziedziczenia dwójkę córek, ale tworzy również zapis (i jest on wprost wskazany, że jest to zapis, a więc nie budzi wątpliwości), a zapis ten wyczerpuje prawie cały spadek/cały spadek, to czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z zastosowaniem art. 961 k.c.? Pozdrawiam KT


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika