Zasady opodatkowania chałupnika

Pytanie:

"Czym jest praca nakładcza w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?"

Odpowiedź prawnika: Zasady opodatkowania chałupnika

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia pracy nakładczej. Umowa o pracę nakładczą jest stosunkiem zobowiązaniowym prawa cywilnego (jest to umowa nienazwana), która polega na tym, iż jedna strona (chałupnik) zobowiązuje się do świadczenia pracy jej powierzonej i do dostarczania drugiej stronie (nakładcy) wyników tej pracy. Wykonywanie pracy odbywa się przy użyciu surowców i materiałów powierzonych przez nakładcę poza zakładem pracy, zazwyczaj w mieszkaniu (lokalu) chałupnika. Sytuację prawną chałupników reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. Nr 3, poz. 19 z późn. zm.), którego przepisy, między innymi, przewiduję chałupnikom (w nomenklaturze rozporządzenia – wykonawcom) podobne uprawnienia do tych, które przysługują pracownikom (m. in. w zakresie wypowiedzenia umów, odpraw pieniężnych, świadectwa pracy nakładczej, urlopów, prac wzbronionych pewnym grupom wykonawców, BHP).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika