Zasiedzenie nieruchomości gruntowej a upływa czasu

Pytanie:

Po upływie jakiego czasu możliwe jest zasiedzenie nieruchomości gruntowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Podstawową przesłanką zasiedzenie jest upływ czasu. W tym przypadku termin ten, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wynosi 30 lat dla posiadania w złej wierze i 20 lat dla posiadania w dobrej wierze. W sprawach o zasiedzenie dochodzi jeszcze dodatkowy problem w postaci określenia terminu początkowego biegu zasiedzenia. Określenie tego terminu jest istotne dla stwierdzenia jakie przepisy znajdą zastosowanie. Należy bowiem zauważyć, iż w okresie od wejścia w życie Kodeksu cywilnego, tj. od dnia 1 stycznia 1965 roku do dnia 1 października 1990 roku termin zasiedzenia wynosił odpowiednio 10 lat dla posiadacza w dobrej wierze i 20 lat dla posiadacza w złej wierze. Jeżeli zatem początek biegu terminu zasiedzenia zaczął się przed dniem 1 października 1990 roku to należy liczyć terminy według przepisów obowiązujących przed tą datą, a więc terminów krótszych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • 19.4.2017

  Czego dotyczy zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)

 • 4.4.2016

  Zasiedzenie nieruchomości

  Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)

 • 15.7.2017

  Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)