Zasiedzenie pomieszczenia mieszkalnego
Pytanie:
"Mieszkam i jestem zameldowana od urodzenia czyli od 1971 roku w domku, którego pierwotnym właścicielem była moja babcia, która w roku 1972 zrzekła się prawa własności domu na rzecz syna - mojego wuja. Dom jest podzielony na dwie części w jednej mieszka rodzina wuja, w drugiej ja z rodzicami. Od niedawna wuj grozi nam eksmisją, czy ma prawo wyrzucić nas z mieszkania? Czy w związku z tak długoletnim zamieszkaniem mam prawo do ubiegania się o prawo własności przez zasiedzenie?"
Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie pomieszczenia mieszkalnego
Zagadnienie dotyczy możliwości nabycia części nieruchomości w drodze zasiedzenia. W takiej sytuacji istotnym jest wskazanie co może stanowić przedmiot zasiedzenia, a także jakie są przesłanki nabycia własności w tej formie. Przedmiotem zasiedzenia mogą być przedmioty, które z racji swej natury mogą być przedmiotem odrębnej własności. Nie stanowi takiego przedmiotu własności np. pokój w budynku, czy też część takiego budynku, jeżeli nie zostały one prawnie wyodrębnione jako oddzielne przedmioty własności (np. odrębna własność lokalu). Już z tych przyczyn brak możliwości nabycia części budynku, który z uwagi na brak prawnego wyodrębnienia nie może stanowić opisanego powyżej przedmiotu własności. Przesłankami zasiedzenia są samoistne posiadanie określonego przedmiotu własności jak i upływ czasu, który w zależności od dobrej, czy też złej wiary posiadacza nieruchomości wynosi 20 lub 30 lat.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?