Zaskarżenie nakazu wydanego przez referendarza

Pytanie:

"W postępowaniu gospodarczym sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Orzeczenie zostało wydane przez referendarza sądowego. Czy w takim wypadku pozwany powinien złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, który nie podlega opłacie, czy może jednak należy złożyć skargę na orzeczenie referendarza? "

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie nakazu wydanego przez referendarza

Na orzeczenie referendarza sądowego, co do istoty sprawy, orzeczenie kończące postępowanie, a także orzeczenia, o których mowa w art. 394 § 1 pkt 1, 2, 5, 6, 7, 8 i 9, przysługuje skarga, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Od nakazu zapłaty wydanego przez referendarza sądowego składa się sprzeciw, a nie skargę na czynności referendarza. Zgodnie z art. 503 kpc, pismo zawierające sprzeciw wnosi się, w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • beata 2013-05-23 12:33:37

    Chciałam zapytać czy w razie nakazu zapłaty mogę wnieść zamiast sprzeciwu pozew o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Jaka jest różnica w rozpatrzeniu sprzeciwu a jaka w przypadku powództwa przeciwegzekucyjnego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika