Zaskarżenie postanowienia

Pytanie:

"Będę składał zażalenie na postanowienie sądu o podziale majątku wspólnego. Do takiego postępowania stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu apelacyjnym. Czy powinienem opłacić zażalenie tak jak opłaca się apelację? Czy powinienem zażądać uzasadnienia postanowienia, zanim złożę zażalenie?"

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie postanowienia

W pytaniu nie zostało wskazane, na czym ma polegać składane zażalenie, jednakże treść pytania sugeruje, że chodzi o zaskarżenie postanowienia rozstrzygającego co do istoty sprawy. Zatem w odpowiedzi zawarto informacje dotyczące zarówno apelacji jak i i zażalenia.

Zgodnie z art. 518 dotyczącego postępowania nieprocesowego (w takim trybie toczy się sprawa o podział małżeńskiego majątku wspólnego), od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy przysługuje apelacja. Na inne postanowienia sądu pierwszej instancji, w wypadkach wskazanych w ustawie, przysługuje zażalenie.

Postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Postanowienia te doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Postanowienia wydane na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza z urzędu obu stronom, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Gdy stronie przysługuje środek zaskarżenia, postanowienie należy doręczyć z uzasadnieniem; doręczając postanowienie, należy pouczyć stronę występującą w sprawie bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia.

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

Natomiast termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy i liczy się od doręczenia postanowienia, a gdy strona nie zażądała w terminie przepisanym doręczenia postanowienia zapadłego na rozprawie - od ogłoszenia postanowienia. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych, opłacie podlegają w szczególności pisma takie jak apelacja i zażalenie.

Zatem, chcąc złożyć zażalenie, można, (ale nie trzeba) wnosić wcześniej o uzasadnienie i doręczenie postanowienia. Działanie takie jest pożądanie, gdyż poznanie rozumowania sądu  pozwoli lepiej sformułować  zażalenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika