Zatarcie kary za wykroczenie

Pytanie:

Zostałam kiedyś ukarana kolegium. Po ilu latach zostanie to usunięte z moich akt. Było to 6 lat temu czy mogę już otrzymać zaświadczenie o niekaralności?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 46 Kodeksu Wykroczeń ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Oznacza to, że po upływie tego okresu skazanie ulega tzw. zatarciu i można uzyskać zaświadczenie o niekaralności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

RÓŻA

8.9.2014 12:42:36

Re: Zatarcie kary za wykroczenie

Czy jest centralny rejestr karanych przez kolegia orzekające? Kto wydaje zaświadczenia o niekaralności za wykroczenia? W moich dokumentach w wydz. komunikacji już prawie 40 lat jest notatka o ukaraniu przez k.o. za jazdę na dwóch gazach. Czy można ją stamtąd usunąć?

adam123135

20.2.2013 20:53:19

Re: Zatarcie kary za wykroczenie

W 2011 r.zostałem skazany za wykroczenie drogowe /jazda pod wpływem alkoholu/.Jestem instruktorem nauki jazdy.Czy istnieje coś takiego jak zatarcie kary.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • Sąd musi uwzględnić zatarcie skazania

  Sądy dwóch instancji skazały oskarżonego za kierowanie samochodem po pijanemu, nie dostrzegając zatarcia jego kary za takie samo wcześniejsze przestępstwo. Sąd Najwyższy uwzględnił (...)

 • Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

  Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, (...)

 • Odpowiedzialność porządkowa pracowników (upomnienie, nagana)

  Do podstawowych obowiązków pracowniczych należy m.in. przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa (...)

 • Prawo do błędu przedsiębiorcy

  Od 2020 firmy mają prawo do błędu. Zobacz, czy twoja firma z niego skorzysta. Kto ma prawo do błędu? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakich błędów dotyczą przepisy.

NA SKÓTY