Zatarcie skazania w razie warunkowego zwolnienia

Pytanie:

"Po jakim czasie przysługuje zatarcie skazania. W lipcu 1995 r. zostało popełnione przestępstwo, a wyrok zapadł w czerwcu 1996 r. Wysokość kary wyniosła 5 lat pozbawienia wolności. Warunkowe zwolnienie nastąpiło w maju 1998 r. czyli po 2 latach i 8 miesiącach. Czy w takiej sytuacji okres 10 lat do zatarcia skazania liczy się od dnia warunkowego zwolnienia, czy od czasu kiedy wyrok zostałby wykonany do końca czyli od lipca 2000 r.?"

Odpowiedź prawnika: Zatarcie skazania w razie warunkowego zwolnienia

Zgodnie z art. 82 kodeksu karnego, jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia. W takim przypadku, jeżeli orzeczono karę pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Oznacza to, że w analizowanym przypadku zatarcie skazania nastąpi w maju 2008r., czyli po upływie 10 lat od warunkowego zwolnienia (czyli od momentu, w którym uważa się karę za odbytą). Istnieje jednak możliwość skrócenia okresu, po którym następuje zatarcie skazania. Zgodnie z art. 107 § 2 kodeksu karnego, sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. Możliwość ta istnieje jednak tylko wówczas, gdy orzeczona kara nie przekraczała 3 lat pozbawienia wolności. W analizowanym przypadku z przywileju takiego nie można skorzystać, gdyż orzeczona kara wynosiła 5 lat pozbawienia wolności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika