Zatarcie skazania według kodeksu karnego z 1969 r.

Pytanie:

"Ok. 12 lat temu zostałem skazany za drobne przestępstwo przeciw mieniu (chyba 6 mc-y w zawieszeniu na 2 lata). Nigdy później nie byłem karany. Za każdym razem kiedy zatrzymuje mnie policja, twierdzi że byłem karany za kradzieże lub włamania. Jakim prawem mają takie informacje? Co można z tym zrobić? "

Odpowiedź prawnika: Zatarcie skazania według kodeksu karnego z 1969 r.

W opisanym przypadku powinno już nastąpić zatarcie skazania, czyli uznanie skazania za niebyłe. W takiej sytuacji wpis o skazaniu usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż za przestępstwo został Pan skazany i jednocześnie poddany próbie (pozbawienie wolności w zawieszeniu). Obowiązujący 12 lat temu kodek karny a roku 1969 w art. 79 stanowił, iż skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Innymi słowy karę wobec Pana orzeczoną należy traktować jak niebyła od 2,5 roku od uprawomocnienia się wyroku. Generalnie uznanie skazania za niebyłe jest fikcją prawną i oznacza, że skazanemu ponownie przysługuje status osoby niekaranej. Za taką musi być on uważany w świetle prawa i sam również na ten status niekaralności może się powoływać we wszystkich sferach życia, "wobec wszystkich władz" i osób, m.in. składając zeznania, oświadczenia, wypełniając kwestionariusze. Nie można więc wobec niego stosować żadnych ograniczeń, które prawo łączy z faktem skazania. Rozgłoszenie faktu skazania, które zostało zatarte podlegać może ocenie w świetle przepisów o ochronie czci. Wpis o skazaniu z chwilą jego zatarcia podlega usunięciu z KRK bez wniosku skazanego. Proszę jednak pamiętać, iż wykreślenie danych o skazaniu z innych poza rejestrem dokumentów i akt nie następuje z urzędu. Może Pan powoływać się na swoje prawo do domagania się wykreślenia (usunięcia) również takich danych we wszelkiego rodzaju aktach i dokumentacji (także policyjnych). Ani sądy ani żadne inne władze nie mogą powoływać się na to co jest ustawowo uznane „za niebyłe”, dlatego należy usunąć ze wszelkiej dokumentacji (poza KRK - na wniosek skazanego) adnotacje umożliwiające takie powoływanie się.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika