Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakres zastosowania tej ustawy został określony w art. 1 tej ustawy. Co do zasady stosuje się ją co do kierowców, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy (art. 1 pkt 1 tej ustawy), wyjątkowo także jednak do kierowców nie będących pracownikami. Ta ostatnia sytuacji dotyczy wyłącznie kierowców wykonujących przewozy regularne na trasie nie przekraczającej 50 km (art. 1 pkt 4) określone w Rozporządzeniu (WE) 561/2006 (chodzi tu o przewozy autobusowe, względnie autokarowe).
Zatem jeśli zatrudnione przez Państwa firmę osoby nie mieszczą się w zakresie określonym w art. 1 ustawy, to nie stosuje się do nich przepisów tej ustawy.
Jeśli chodzi o tachograf, to obowiązek ich posiadania wynika z prawa krajowego, lecz z prawa Wspólnoty europejskiej (konkretnie z rozporządzenia EWG 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym). Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia (art. 3) obowiązek posiadania tachografu dotyczy wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terytorium Wspólnoty Europejskie, i służących do przewozów osób bądź rzeczy (poza wyłączeniami określonymi w tym rozporządzeniu, dotyczącymi m.in. pojazdów o masie poniżej 3,5 t.). Rozporządzenie to nie uzależnia obowiązku posiadania tachografu od podstawy prawnej wykonywania przewozów przez kierowców. Zatem obowiązek ten powinien dotyczyć też kierowców zatrudnionych na podstawie zlecenia.