Zatrudnienie kierowcy na umowę zlecenie

Pytanie:

"Firma chce podpisać umowę zlecenie z kierowcą , który będzie prowadził auto ciężarowe pow. 3,5 t. Czy dla takiego kierowcy należy zakupić tachograf , czy tego kierowcę obowiązuje ustawa o czasie pracy kierowcy i limit godzin pracy. "

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie kierowcy na umowę zlecenie

Zakres zastosowania tej ustawy został określony w art. 1 tej ustawy. Co do zasady stosuje się ją co do kierowców, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy (art. 1 pkt 1 tej ustawy), wyjątkowo także jednak do kierowców nie będących pracownikami. Ta ostatnia sytuacji dotyczy wyłącznie kierowców wykonujących przewozy regularne na trasie nie przekraczającej 50 km (art. 1 pkt 4) określone w Rozporządzeniu (WE) 561/2006 (chodzi tu o przewozy autobusowe, względnie autokarowe).  

Zatem jeśli zatrudnione przez Państwa firmę osoby nie mieszczą się w zakresie określonym w art. 1 ustawy, to nie stosuje się do nich przepisów tej ustawy.

Jeśli chodzi o tachograf, to obowiązek ich posiadania wynika z prawa krajowego, lecz z prawa Wspólnoty europejskiej (konkretnie z rozporządzenia EWG 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym). Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia (art. 3) obowiązek posiadania tachografu dotyczy wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terytorium Wspólnoty Europejskie, i służących do przewozów osób bądź rzeczy (poza wyłączeniami określonymi w tym rozporządzeniu, dotyczącymi m.in. pojazdów o masie poniżej 3,5 t.). Rozporządzenie to nie uzależnia obowiązku posiadania tachografu od podstawy prawnej wykonywania przewozów przez kierowców. Zatem obowiązek ten powinien dotyczyć też kierowców zatrudnionych na podstawie zlecenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika