Zatrudnienie kierowcy skazanego wyrokiem

Pytanie:

Czy możemy zatrudniać kierowcę skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo w ruchu drogowym (bez utraty uprawnień) jako firma swiadcząca usługi w zakresie licencjonowanego transportu drogowego bez groźby utraty licencji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W związku z warunkami jakie przewidują przepisy ustawy o transporcie drogowym licencję na podejmowanie i wykonywanie transportu drogowego wydaje się podmiotowi, gdy przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy i zatrudnieni przez przedsiębiorcę kierowcy, a także inne osoby nie zatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewozy na jego rzecz, spełniają wymagania określone w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz w innych przepisach określających wymagania w stosunku do kierowców, a także nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku.Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Roni

1.10.2009 17:26:2

Re: Zatrudnienie kierowcy skazanego wyrokiem

a co jeśli kierowca jest współwinny (śmierć pieszego na drodze), Kierowca po orzeczeniu wspołwiny nie utracił uprawnień. Czy nadal może prowadzić pojazd?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.4.2018

  Korzystanie z prawa własności przez więźniów

  Nawet jeśli jedynymi środkami pieniężnymi skazanego są środki zgromadzone w „żelaznej kasie”, nie uniemożliwia to uiszczenia z nich nałożonej na niego grzywny

 • 17.2.2018

  Poprawa wykonywania kar w Systemie Dozoru Elektronicznego

  Rządowy projekt przewiduje rozwiązanie, które zapewni bezpieczne oraz skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz regulację, która poprawi system dozoru mobilnego (...)

 • 17.6.2018

  Podmioty sektora finansowego sprawdzą niekaralność swych pracowników

  Pracodawca będący podmiotem sektora finansowego będzie miał prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie oraz od osoby zatrudnionej na określonych w projekcie stanowiskach pracy podania (...)

 • 17.10.2017

  Kto może otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku (...)

 • 26.4.2017

  Sprawdź swoje punkty karne on-line

  Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, (...)