Zatrudnienie nauczyciela emeryta

Pytanie:

Jaka ustawa (ew. tym podobny dokument) ogranicza lub też zabrania zatrudnienie nauczyciela, który przeszedł na emeryturę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasady przechodzenia nauczycieli na emeryturę regulują przepisy Karty Nauczyciela. Ustawa ta jednak nie wprowadza żadnych ograniczeń co do mozliwości zatrudniania nauczycieli-emerytów w szkołach.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Mlodzież

5.11.2016 16:12:18

Re: Zatrudnienie nauczyciela emeryta

czy zgodne z prawem jest zatrudnianie emerytów biorących niemałą emeryturę + wynagrodzenie wynikające z ustawy o oświacie oraz niemałą ilość zastępstw i godzin nauczania indywidualnego-te zarobki to oświatowe kokosy, wynikają tylko z tego,ze dyrektorami sa również ludzie daleko po 60- a miasto śpi i wszystko ma w nosie

Marcin Górecki

22.9.2011 12:54:45

Re: Zatrudnienie nauczyciela emeryta

Dlaczego ludzie wypowiadający się na różnego rodzaju forach internetowych tak straszliwie pogardzają nauczycielami? Czy stoi za tym typowo polskie zamiłowanie do krytykanctwa, czy może jest jakiś głębszy podtekst? Nauczyciele pełnią jedną z najważniejszych funkcji społecznych, kształtując w dość dużej mierze postawy młodych ludzi i przekazując im wiedzę niezbędną do funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Obok lekarzy, naukowców, prawników to jedna z najlepiej wykształconych grup społecznych, od której wymaga się ciągłej aktualizacji wiedzy i metod pracy. To, że szkolenia są organizowane na niskim poziomie nie jest winą nauczycieli. To, że lekcje są przeprowadzane w przepełnionych klasach - to również nie ich wina. Każdy nauczyciel wolałby pracować w grupie dwudziestu osób niż trzydziestu czterech, ale na to brakuje zgody władz (Wydziałów Edukacji). Absolutnie nie zgadzam się, że starzy nauczyciele gwarantują wysoki poziom edukacji. Przedmówca myli pojęcie "starzy" z terminem "doświadczeni". Mam 30 lat, jestem nauczycielem języka polskiego i gwarantuję, że moi uczniowie nie muszą korzystać z pomocy korepetytorów, by zdać egzamin maturalny. Proszę również nie umniejszać znaczenia studiów polonistycznych czy pedagogicznych. Te kierunki to podstawa wykształcenia świadomego nauczyciela, który podejmuje pracę z młodzieżą z wyboru, nie z braku wyboru. Zgadzam się natomiast, iż absolwentów tych kierunków jest zbyt wielu na obecne zapotrzebowanie rynku. Założenie, iż każdy polonista to nieudacznik, któremu w życiu nie wyszło, jest błędne. Na pewno każda z osób tak chętnie krytykujących nauczycieli chciałaby dla swojego dziecka dobrać jak najlepszą kadrę pedagogów. Nauczyciel, który jest w stanie opanować grupę młodzieży, zainteresować ich tematem, zaciekawić ich poruszanymi na lekcji kwestiami z pewnością nie jest nieudacznikiem. Jest wysoko wyspecjalizowanym profesjonalistą o niebanalnych umiejętnościach interpersonalnych. Nauczyciel, który nie jest w stanie opanować młodzieży, zaciekawić ich zajęciami i być dla nich autorytetem, powinien natomiast być odsunięty od zawodu nauczyciela. Bardzo proszę o odrobiną szacunku dla mojej pracy. Może się zdarzyć, że będę uczył Wasze dzieci, a wówczas udowodnię swoją pracą i postawą, że na ten szacunek zasługuję. Nauczyciel.

OMC emeryt

1.7.2011 16:49:5

Re: Zatrudnienie nauczyciela emeryta

To najlepiej wprowadzić eutanazję z chwilą uzyskania wieku emerytalnego. Wtedy młodzi nauczyciele(?)będą mogli zdobywać doświadczenie. A może trzeba było pomyśleć najpierw na jakie studia sie idzie. Wiadomo, że dzieci coraz mnie, coraz mniej klas i co za tym idzie, etatów dla nauczycieli. I to wiadomo nie od dziś. Jak sie nie mogó pójść na coś mądrzejszego to sie poszło na polonistykę albo pedagogikę i teraz wszystko przez emerytów, którym ciągle mało. Zresztą, młody człowiek, jeżeli ma troche inteligencji, to może zmienić zawód i po polonistyce, niekoniecznie musi w szkole pracować. Może byc monterem C.O., nainią, florystką itp. Zdrowia zyczę.

Alicja

28.3.2011 20:42:9

Re: Zatrudnienie nauczyciela emeryta

Pewnie, a młodzi nauczyciele i ich dzieci to najlepiej zęby w ścianę bo etaty poblokowane przez emerytów, którym ciągle mało!!! Może i młodzi doświadczenia nie mają, ale gdzie je mają zdobyć jak stare pierniki po szkołach siedzą???

M.M.

16.1.2011 8:49:15

Re: Zatrudnienie nauczyciela emeryta

Nauczyciele, którzy przeszli na emeryturę, a chcą jeszcze uczyć to nasz polski skarb narodowy. To dzięki nim, mimo coraz bardziej idiotycznych pomysłów kolejnych ministrów oświaty, polska oświata prezentuje bardzo wysoki poziom. Tylko oni wiedzą ,na czym polega nauczanie. Młodzi nauczyciele nie mając doświadczenia bezkrytycznie realizują "radosną twórczość" władz oświatowych. Efekt opłakany. Każdy dyrektor powinien dbając o dobro uczniów ( nie o swój prestiż, bo o ten najlepiej zadbać, gdy ma się młodą niedoświadczoną kadrę) pielęgnować nauczycieli "starej generacji". Tylko oni gwarantują odpowiedni poziom nauczania i są właściwym wzorem dla młodych nauczycieli. Bez tego wzoru nasza polska oświata zejdzie na psy, mimo internetu, dzienników elektronicznych, programów unijnych itp. matka dwóch dorosłych ,dobrze wykształconych ( przed "reformą"} synów

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.12.2004

  Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

  Karta Nauczyciela określa zasadę, zgodnie z którą osoba, która nie posiada jednego z przewidzianych tym aktem stopni awansu w dniu nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela (...)

 • 2.6.2017

  Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

  Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 (...)

 • 14.12.2004

  \"Korzyści\" zawodu nauczyciela

  Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz (...)

 • 5.3.2013

  Zwolnienie nauczyciela - jakie kryteria brać pod uwagę?

  Kryteria, według których dokonuje się wyboru jednego z nauczycieli do zwolnienia z pracy, nie są tożsame z ustawowymi przyczynami wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu. Wybór (...)

 • 21.7.2019

  Podwyżki dla nauczycieli

  Nowelizacja przepisów zakłada podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od września, nowy dodatek dla nauczycieli wchodzących do zawodu, minimum 300 zł dodatku za wychowawstwo, skrócenie (...)