Zatrzymanie paszportu jako środek zapobiegawczy

Pytanie:

Prokurator zatrzymał mi paszport i dał zakaz opuszczania kraju. Sprawa się ciągnie już drugi rok, a ja chciałbym z rodziną wyjechać do Chorwacji. Jak go skłonić, by zamienił mi taki dozór ewentualnie na kaucję?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż wobec Pana został zastosowany art. 277 kodeksu postępowania karnego w związku z art. 250 paragraf 4 (gdyż zastosował ten środek wobec Pana prokurator), zgodnie z którym w razie uzasadnionej obawy ucieczki można zastosować w charakterze środka zapobiegawczego zakaz opuszczania przez oskarżonego kraju, który może być połączony z zatrzymaniem mu paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy albo z zakazem wydania takiego dokumentu. W opisanym przypadku może Pan skorzystać z uprawnienia, jakie przyznaje oskarżonemu art. 254 kodeksu postępowania karnego "Oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy". Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego może być przez oskarżonego (i jego obrońcę) składany wielokrotnie (w każdym stadium postępowania). Każdy wniosek powinien być rozpoznany w ciągu trzech dni. W razie odmownej decyzji sądu oskarżony może jednak ponowić wniosek.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

załamana

19.3.2013 22:57:45

Re: Zatrzymanie paszportu jako środek zapobiegawczy

witam mam ogromny problem otoz chodzi o to iz moj tesc zmarł w zeszłym roku maz odrzucił spadek ale dzieci sa nieletnie wiec beda miały sprawe sadowa...ja i moj maz mielismy problemy finansowe wiec wyjechalismy z kraju zeby jakos z tego wszystkiego sie wyplatac i niesplacalismy kredytow do dzis niespłacamy, to juz jest mniejwiecej 5 lat ze dwa lub trzy lata temu przyszło wezwanie do sadu ale nieodebralismy bo nas niebylo ...a teraz boimy sie jechac na sprawe sadowa bo niewiemy jakie beda konsekwencje ...czy sad moze nas aresztowac lub zrobic zakaz opuszczania kraju?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: