Zatrzymanie paszportu jako środek zapobiegawczy

Pytanie klienta:

""Prokurator zatrzymał mi paszport i dał zakaz opuszczania kraju. Sprawa się ciągnie już drugi rok, a ja chciałbym z rodziną wyjechać do Chorwacji. Jak go skłonić, by zamienił mi taki dozór ewentualnie na kaucję?""

Odpowiedź prawnika:

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż wobec Pana został zastosowany art. 277 kodeksu postępowania karnego w związku z art. 250 paragraf 4 (gdyż zastosował ten środek wobec Pana prokurator), zgodnie z którym w razie uzasadnionej obawy ucieczki można zastosować w charakterze środka zapobiegawczego zakaz opuszczania przez oskarżonego kraju, który może być połączony z zatrzymaniem mu paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy albo z zakazem wydania takiego dokumentu. W opisanym przypadku może Pan skorzystać z uprawnienia, jakie przyznaje oskarżonemu art. 254 kodeksu postępowania karnego "Oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy". Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego może być przez oskarżonego (i jego obrońcę) składany wielokrotnie (w każdym stadium postępowania). Każdy wniosek powinien być rozpoznany w ciągu trzech dni. W razie odmownej decyzji sądu oskarżony może jednak ponowić wniosek.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.