Zażalenie na postanowienie co do przybicia

Pytanie:

"Czy przejmującemu nieruchomość na własność po nieskutecznej drugiej licytacji służy zażalenie na postanowienie o przybiciu bądź o odmowie przybicia? "

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na postanowienie co do przybicia

W myśl art. 989 kodeksu postępowania cywilnego, w sytuacji, gdy na skutek niedojścia do skutku drugiej licytacji nastąpi przejęcie nieruchomości na własność, sąd udzieli przybicia na rzecz przejmującego nieruchomość po wysłuchaniu wnioskodawcy oraz uczestników, jeżeli stawią się na posiedzenie. Art. 997 kpc przewiduje zaś, iż na postanowienie sądu co do przybicia przysługuje zażalenie. Podstawą zażalenia nie mogą być jednak takie uchybienia przepisów postępowania, które nie naruszają praw skarżącego. Ze względu na znaczenie przybicia dla przebiegu egzekucji, kodeks dopuszcza zażalenie na każde postanowienie co do przybicia, a więc zarówno postanowienie co do przybica, jak i  odmowy przybicia. Istnieje jednak ważne ograniczenie zakresu zażalenia: jego przedmiotem nie mogą być naruszenia postępowania, które nie oddziaływały na prawa skarżącego. Ocena, czy dane uchybienie narusza prawa skarżącego powinna uwzględniać całą istniejącą sytuację. Zgodnie z postanowieniem SN z 11 lutego 2000 r., sygn. III CKN 1072/99, opublikowanym w OSNC 2000/9, poz. 160, podstawa zażalenia na postanowienie sądu co do przybicia ogranicza się do naruszenia przepisów na etapie zawiadomienia o licytacji, toku jej prowadzenia i samego przybicia, natomiast nie odnosi się do wcześniejszych faz postępowania egzekucyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika