Zażalenie na umorzenie dochodzenia
Pytanie:
"Czy po (moim zdaniem) niesłusznym umorzeniu przez prokuraturę rejonową dochodzenia w sprawie o oszustwo mogę odwołać się jako pokrzywdzony od tej decyzji?Czy do prokuratury apelacyjnej? Czy umorzyć sprawę może zarówno prokurator jak i policja? Kiedy sprawą zajmuje się sam prokurator, a kiedy zleca jej prowadzenie policji? Rozumiem, że doniesienie w sprawie o popełnienie przestępstwa mogę złożyć zarówno na policji jak też w prokuraturze. Czy można powiedzieć, gdzie (generalnie) lepiej?"
Odpowiedź prawnika: Zażalenie na umorzenie dochodzenia
Pokrzywdzonemu na postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego (w formie zarówno dochodzenia jak i śledztwa) przysługuje zażalenie. Uprawnionym do złożenia zażalenia przysługuje prawo przejrzenia akt.
Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego (prokurator okręgowy) nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził postanowienie. Jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia, kieruje je do sądu.
Postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia wydaje prokurator albo Policja. Postanowienie wydane przez Policję zatwierdza prokurator. Postanowienia o wszczęciu dochodzenia, odmowie wszczęcia dochodzenia, umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw, umorzeniu dochodzenia oraz o jego zawieszeniu wydaje prowadzący postępowanie. Postanowienia, o których mowa wyżej, z wyjątkiem postanowienia o wszczęciu dochodzenia, zatwierdza prokurator.
Śledztwo prowadzi Policja, jeżeli nie prowadzi go prokurator. Prokurator prowadzi śledztwo
-
o występki - gdy osobą podejrzaną jest sędzia, prokurator, funkcjonariusz Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencji Wywiadu,
-
o występki - gdy osobą podejrzaną jest funkcjonariusz Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, finansowych organów dochodzenia lub organów nadrzędnych nad finansowymi organami dochodzenia, w zakresie spraw należących do właściwości tych organów lub o występki popełnione przez tych funkcjonariuszy w związku z wykonywaniem czynności służbowych
oraz w sprawach o przestępstwo określone w art. 148 (zabójstwo) Kodeksu karnego.
Pamiętać należy, że jeżeli prokurator wszczął śledztwo, może powierzyć Policji jego przeprowadzenie w całości lub w określonym zakresie albo dokonanie poszczególnych czynności śledztwa; w wypadkach określonych w pkt 1 i 2 nie można powierzyć Policji prowadzenia śledztwa w całości.
Poza tym prokurator może zastrzec do osobistego wykonania jakąkolwiek czynność śledztwa, a w szczególności czynności wymagające postanowienia, związane z przedstawieniem zarzutów, zmianą postanowienia o przedstawieniu zarzutów lub zamknięciem śledztwa.
Nie ma żadnego znaczenia dla przebiegu postępowania przygotowawczego, gdzie zostanie złożone doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Oba organy ścigania uruchomią odpowiednie procedury i przekażą sprawę właściwemu organowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?