Zbycie spadku - dokumenty do notariusza

Pytanie:

"W ostatnim miesiącu moja rodzina na podstawie stwierdzenia nabycia spadku po nieżyjącej kuzynce nabyła udziały w kamienicy. Moja rodzina uprawniona do udziałów w kamienicy liczy 5 osób. Następna rodzina, która wraz z nami nabyła prawa do spadku liczy 2 osoby. Razem mamy 50 % udziałów. Następne 50 % będzie miała 1 osoba, która obecnie załatwia postępowanie spadkowe po swoich rodzicach. Obecnie załatwiana jest księga wieczysta, gdyż do tej pory jej nie było. Jakie dokumenty są niezbędne podczas wizyty u notariusza? Czy każda osoba ma mieć zaświadczenie od Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadku? Czy może wystarczy jedno zaświadczenie od rodziny? Jest kupiec zainteresowany nabyciem kamienicy. Czy musimy czekać na głównego udziałowca czy możemy sprzedać bez niego?"

Odpowiedź prawnika: Zbycie spadku - dokumenty do notariusza

Jak wynika w opisu sytuacji zamierzają Państwo uregulować sprawy spadkowe poprzez sprzedaż całej kamienicy osobie trzeciej. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku pozwoli na wpisanie, do zakładanej obecnie księgi wieczystej, wszystkich spadkobierców w określonych udziałach. Współwłasność spadkobierców jest współwłasnością udziałową (każdy ma określony ułamek w nieruchomości), lecz specyficzną. W tym momencie nie można jeszcze mówić o podziale spadku. Dział spadku nie musi być dokonywany, szczególnie jeśli wszyscy spadkobiercy zamierzają sprzedać nieruchomość. Teoretycznie nieruchomość można sprzedać również przed założeniem księgi wieczystej. Najważniejsze jest to, by spadkobiercy legitymowali się stwierdzeniem nabycia spadku. Bez tego postanowienia sądu notariusz nie sporządzi umowy sprzedaży. Jeśli pozostałe 50% udziałów odziedziczyli rodzice osoby, która czeka na stwierdzenie nabycia spadku, to na razie nie będzie możliwe sprzedanie całej nieruchomości. Mogą państwo sprzedać w tej chwili 50% udział we współwłasności nieruchomości. Jak jednak wskazano na wstępie, współwłasność ta jest uregulowana specyficznie. Otóż zgodnie z art. 1036 kodeksu cywilnego spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Aby dokonać sprzedaży, spadkobiercy (sprzedający) muszą u notariusza przedstawić odpis postanowienia (postanowień, jeśli będzie ich kilka) o stwierdzeniu nabycia spadku. Można też zamiast powyższego przedstawić odpis z księgi wieczystej, do której zostaną Państwo wpisani jako właściciele. Oprócz tego każdy ze spadkobierców musi przedstawić zaświadczenie wystawione przez naczelnika US, iż nabycie spadku jest zwolnione z podatku lub, że podatek został uiszczony. Takim zaświadczeniem musi dysponować każdy ze spadkobierców, gdyż każdy płaci podatek od swojego udziału.Oczywiście spadkobiercy muszą też mieć ze sobą dowody tożsamości.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika