Zdjęcie z fotoradaru jako dowód

Pytanie:

Czy zdjęcie zrobione przez aparat policyjny ustawiony przy drodze może być podstawą do ukarania kierowcy mandatem? Zdjęcia takie robione są w technice cyfrowej i jako dowód przedstawiany jest wydruk komputerowy. Zdjęcia cyfrowe mogą być dowolnie obrabiane bez możliwości udowodnienia fotomontażu.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W polskim postępowaniu karnym obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów przez organy postępowania (w tym sąd). W postępowaniu dowodowym sąd, jak i inne organy postępowania biorą pod uwagę wszelkie przeprowadzone dowody i oceniają je w sposób swobodny uwzględniając zasady prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.

W wypadku dowodu z zdjęcia z fotoradaru również te przesłanki są brane pod uwagę przy ocenie dowodu. W wypadku istnienia odpowiedniej procedury postępowania ze zdjęciem z fotoradaru uniemożliwiającej dokonywanie fotomontażu taki dowód może mieć dużą wiarygodność przy ustalaniu prawdy materialnej przez organ postępowania zwłaszcza gdy całokształt innych dowodów w sprawie wskazuje na zaistnienie faktu ujawnionego na zdjęciu z fotoradaru (np. zeznania świadków w tym policjantów itp.).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.1.2005

  Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

  Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu (...)

 • 3.2.2015

  Nowe dowody osobiste od marca 2015 roku

  Od 1 marca 2015 roku zmieni się wygląd dowodó osobistych - zabraknie m.in. adresu zameldowania oraz podpisu posiadacza. Fotografia będzie musiała spełnić takie same wymogi jak zdjęcie paszportowe. (...)

 • 21.7.2018

  E-dowody już niedługo

  Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

 • 20.11.2017

  Dowód osobisty - czyli co?

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)

 • 31.5.2013

  Wymiana dowodu osobistego

  Dowód osobisty należy wymienić na nowy, gdy zmieniły się dane na nim uwzględnione (np. nazwisko po ślubie) lub też skończyła się data ważności starego dokumentu. Więcej szczegółów (...)