Zdrada a możliwość bycia świadkiem podczas rozwodu

Pytanie:

"W wyniku braku pożycia małżeńskiego i braku jakichkolwiek więzi między mężem a żoną doszło do zdrady ze strony żony. W sytuacji, gdy mąż złoży pozew o rozwód podając za motyw zdradę ze strony żony, czy osoba trzecia z którą doszło do zdrady, może być wzywana jako świadek? Z uwagi na bezpieczeństwo i prawo do prywatności czy można tego uniknąć? "

Odpowiedź prawnika: Zdrada a możliwość bycia świadkiem podczas rozwodu

O tym, czy i kogo sąd wezwie na świadka w sprawie rozwodowej rozstrzygnie sam sąd. Jeżeli uzna on, iż przesłuchanie w/w osoby będzie miało dla rozstrzygnięcia sądu znaczenie, to zapewne powoła ją na świadka. W takim wypadku nie można będzie tego uniknąć, gdyż sam świadek, który został już powołany, jednak nie stawił się na wezwanie sądu naraża się w taki sposób na karę grzywny. Bowiem z mocy art. 274 kodeksu postępowania cywilnego za nie usprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika