Zgłoszenie popełnienia przestępstwa przez sprawcę

Pytanie:

"Jakie muszą być podane dane osoby popełniającej przestępstwo do zgłoszenia do Prokuratury o jego popełnieniu? Czy wystarczy podać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres ostatniego miejsca zamieszkania popełniającego przestępstwo? Czy jest wzór pisma zgłoszenia do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa? "

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie popełnienia przestępstwa przez sprawcę

Zgodnie z artykułem 304 paragraf 1 kodeksu postępowania karnego każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Zawiadamiając o popełnieniu przestępstwa należy podać wszystko, co wie się na temat przestępstwa i osoby przestępcy. Jeżeli jest to np. tylko nazwisko, wystarczy podać tylko nazwisko. Nie ma jakiś obowiązkowych wzorów pism, które należy wypełnić, aby zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa było ważne. Jeżeli zawiadomienie ma mieć charakter pisemny, należy: - podać adres prokuratury lub policji - podać (niekoniecznie) własne dane. Podanie własnych danych jest konieczne jeżeli chcemy w sprawie być przesłuchiwani w roli świadka - podać datę, miejsce - podać posiadane informacje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zbigniew Barc 2013-02-21 13:03:04

    Witam Czy sprawę tzw. nieściągalności długów można "podciągnąć" pod usiłowanie wyłudzenia??? jakie są dalsze procedury po zgłoszeniu faktu do prokuratury. Czy są specjalne druki do zgłoszenia i dco do tego jeszcze dołączyć czy do zgłoszenia dołączyć wyrok z klauzulą wykonalności i dokumentem o umorzeniu postępowania przez komornika sądowego? Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika