Zgoda na założenie telewizji kablowej
Pytanie:
"Jako właściciel kamienicy (ok. 40 mieszkań) udzieliłem pisemnej zgody operatorowi telewizji kablowej na założenie instalacji doprowadzającej sygnał do poszczególnych mieszkań. Jako właściciel nie poniosłem w związku z tym żadnych kosztów. Nie posiadam żadnej umowy z operatorem. W dniu wczorajszym operator dokonał demontażu istniejących skrzynek rozdzielczych na klatkach na nowe o znacznie większych rozmiarach, dokonując dodatkowych nawiertów oraz zajmując większą powierzchnię na ścianach klatek. Czy operator ma prawo bez mojej zgody-opinii dokonywać montażu nowych, większych skrzynek? Operator nie dysponuje planami budynku i przez takie prace może naruszyć istniejące pod tynkiem instalacje. Czy takie prace nie powinny być wcześniej zgłoszone właścicielowi budynku? Czy to prawda, że jako właściciel budynku mam obowiązek,wynikający z prawa telekomunikacyjnego, wyrażenia zgody na poprowadzenia instalacji, jeśli tylko lokator ma chęć zawarcia umowy z operatorem? Czy jako właściciel nie powinienem otrzymać projektu technicznego instalacji? Czy pod pretekstem konserwacji instalacji operator może dokonywać jakichkolwiek prac naruszających substancję budynku bez mojej zgody?"
Odpowiedź prawnika: Zgoda na założenie telewizji kablowej
Opisane w pytaniu kwestie rozstrzyga art. 140 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z tym przepisem właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest obowiązany umożliwić operatorom oraz innym określonym ustawą podmiotom, instalowanie na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzanie linii kablowych pod, na albo nad nieruchomością oraz umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatację i konserwację, jeżeli nie uniemożliwia to racjonalnego korzystania z nieruchomości.
Co jednak istotne warunki korzystania z nieruchomości przez operatora ustalone powinny być w umowie, która powinna być zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora o jej zawarcie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy podpisany przez właściciela dokument można traktować jako umowę bez dokładnego zapoznania się z jego treścią. Takie korzystanie z nieruchomości jest odpłatne, chyba że linia lub urządzenia telekomunikacyjne służą zapewnianiu telekomunikacji właścicielowi lub użytkownikowi nieruchomości, na ich wniosek.
Jeżeli strony nie podpiszą umowy, to starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie odpowiedniego zezwolenia operatorowi.
Oczywiście w żadnym wypadku nie jest możliwe dokonywanie prac, które mogły spowodować niszczenie budynku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?