Zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku
Pytanie:
"Jestem dwa lata po rozwodzie i wróciłam do nazwiska panieńskiego. Moje dziecko (5 lat) nosi nazwisko dwuczłonowe. Biologiczny ojciec nie kontaktuje się z nim, a syn posługuje się moim nazwiskiem panieńskim. W związku z faktem iż niedugo pójdzie do zerówki i szkoły chciałabym zmienić mu nazwisko na moje - czy ojciec dziecka może zgodę na zmianę nazwiska przedstawić przed notariuszem bądź kierownikiem urzędu stanu cywilnego w swoim mieście? Mieszkamy 150 km od siebie i on nie chc pzyjechać do mojego miasta. Czy można wystąpić do sądu o przymuszenie go do przyjazdu? Jak umotywować chęć zmiany nazwiska dziecku? Czas mnie nagli a mój były mąż który posiada władzę rodzicielską wybiera się za granicę."
Odpowiedź prawnika: Zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rozwiązanie lub unieważnienie małżeństwa rodziców nie ma co do zasady wpływu na nazwisko dziecka. Także zmiana nazwiska przez któregoś z rodziców nie pociąga zmiany nazwiska dziecka. Wyjątki od tej zasady zostały przewidziane w sytuacjach szczególnych, takich jak przykładowo: zawarcie małżeństwa przez matkę dziecka z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka (w określonych sytuacjach), uznanie dziecka przez ojca, przysposobienie.
Poza wyjątkami przewidzianymi przez KRO zmiana nazwiska dziecka może nastąpić w trybie administracyjnym – na podstawie ustawy o zmianie imion i nazwisk. W myśl ustawy wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
Zatem w składanym wniosku należy wykazać wyczerpująco powody zmiany nazwiska dziecka i uzasadnić je dobrem dziecka. Stwierdzenie istnienia przesłanki „ważnych względów uzasadniających zmianę nazwiska” następuje na zasadzie uznaniowości. Zatem kierownik urzędu stanu cywilnego poprzez wydanie decyzji odmawiającej lub zmieniającej nazwisko dziecka zadecyduje, czy jego zdaniem zachodzą takie przesłanki.
Ustawa o zmianie imion i nazwisk nie wskazuje wprost w jaki sposób należy złożyć taki wniosek. Naszym zdaniem, per analogiam, można zastosować regulację art. 5 dotyczącą zmiany nazwiska dziecka w sytuacji gdy ulega zmianie nazwisko jednego z rodziców na podstawie tej właśnie ustawy. W myśl omawianego artykułu, rozciągnięcie zmiany nazwiska na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
Zgoda taka powinna być udzielona w formie budzącej zaufanie urzędu stanu cywilnego co do jej autentyczności, może ona zostać wyrażona w formie aktu notarialnego.
W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?