Zmiana nazwiska dziecka w razie małżeństwa matki

Pytanie:

Czy w sytuacji gdy matka bierze ślub a jej dziecko nosi nazwisko biologicznego ojca, jest możliwość zmiany nazwiska dziecka na nazwisko męża matki?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie zgody przez dziecko osobiście. Jednak nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. W przedstawionej sytuacji możliwość zmiany nazwiska dziecka zachodziłaby więc tylko wtedy, gdyby nazwisko ojca zostało nadane dziecku w wyniku sądowego ustalenia ojcostwa lub gdyby dziecko nosiło np. nazwisko matki.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

justyna:}}

14.7.2014 18:20:9

Re: Zmiana nazwiska dziecka w razie małżeństwa matki

witam. mam dwoje dzieci z poprzedniego zwiazku-nieformalnego. dzieci nosza jego nazwisko. nie ma ograniczen co do opieki. za miesiac wychodze za maz :) chcialabym aby dzieci mialy wspolne nazwisko. zgoda ojca biologicznego nie jest mozliwa.. chcialabym wystapic z wnioskiem do sadu . prosze o wzor takiego pisma albo podpowiedz jak mialby wygladac [majusia2908@o2.pl]]


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: