Zmiana nazwy ulicy a księga wieczysta

Pytanie:

Zamierzam kupić mieszkanie. W księdze wieczystej zgadzają się wszystkie dane za wyjątkiem nazwy ulicy, ponieważ w ubiegłym roku została "przechrzczona". Czy powyższa nieścisłość grozi mi, jako nabywcy jakimiś konsekwencjami prawnymi lub problemami przy załatwianiu spraw formalnych oraz czy powinnam zażądać od sprzedającego dokonania zmiany przed podpisaniem umowy właściwej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wskazana przez Panią nieścisłość dotyczy danych zawartych w dziale I księgi, a więc tych związanych z opisem nieruchomości. Nie dotyczy ona natomiast kwestii dotyczących komu przysługuje własność tej nieruchomości – a więc nie jest związana ze stanem prawnym nieruchomości. Wobec tego nie znajdą do tej sytuacji zastosowania konsekwencje unormowań zawartych w art. 5 i 6 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece mówiące o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych i o wyłączeniu rękojmi ze względu na złą wiarę nabywcy.

Nieścisłość ta nie stanowi naszym zdaniem przeszkody do zawarcia ważnej umowy notarialnej sprzedaży, ani zmiany treści księgi w zakresie osoby właściciela. Wniosek o zmianę właściciela w księdze wieczystej złoży notariusz.

Jednakże może Pani zwrócić się do obecnego właściciela z prośbą o złożenie wniosku o usunięcie tej nieścisłości, lub samodzielnie podjąć działania zmierzające do jej usunięcia już po zawarciu umowy sprzedaży. W tym celu należy do sądu rejonowego miejsca położenia nieruchomości złożyć na urzędowym formularzu wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości wraz z dołączonym do niego wypisem z ewidencji gruntów – na tej podstawie sąd dokona niezbędnych zmian.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 13.12.2017

  Ulice zdekomunizowane

  Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian (...)

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 16.12.2017

  Kiedy można pobierać opłaty za wydanie prawa jazdy, a kiedy nie?

  Obciążenie kierowcy kosztami wymiany prawa jazdy, gdy jest ona następstwem działań organów władzy samorządowej, nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

 • 11.8.2016

  Konsekwencje prawne zakupu nieruchomości

  Kupując mieszkanie lub lokal użytkowy, najczęściej nie zwracamy uwagi na to jakie obowiązki będą wiązały się z nabywanym prawem własności, albo spółdzielczym własnościowym prawem (...)