Zmiana nazwy ulicy a księga wieczysta

Pytanie:

"Zamierzam kupić mieszkanie. W księdze wieczystej zgadzają się wszystkie dane za wyjątkiem nazwy ulicy, ponieważ w ubiegłym roku została "przechrzczona". Czy powyższa nieścisłość grozi mi, jako nabywcy jakimiś konsekwencjami prawnymi lub problemami przy załatwianiu spraw formalnych oraz czy powinnam zażądać od sprzedającego dokonania zmiany przed podpisaniem umowy właściwej? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwy ulicy a księga wieczysta

Wskazana przez Panią nieścisłość dotyczy danych zawartych w dziale I księgi, a więc tych związanych z opisem nieruchomości. Nie dotyczy ona natomiast kwestii dotyczących komu przysługuje własność tej nieruchomości – a więc nie jest związana ze stanem prawnym nieruchomości. Wobec tego nie znajdą do tej sytuacji zastosowania konsekwencje unormowań zawartych w art. 5 i 6 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece mówiące o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych i o wyłączeniu rękojmi ze względu na złą wiarę nabywcy.

Nieścisłość ta nie stanowi naszym zdaniem przeszkody do zawarcia ważnej umowy notarialnej sprzedaży, ani zmiany treści księgi w zakresie osoby właściciela. Wniosek o zmianę właściciela w księdze wieczystej złoży notariusz.

Wniosek o zmianę adresu w księdze wieczystej

Jednakże może Pani zwrócić się do obecnego właściciela z prośbą o złożenie wniosku o usunięcie tej nieścisłości, lub samodzielnie podjąć działania zmierzające do jej usunięcia już po zawarciu umowy sprzedaży.

W tym celu należy do sądu rejonowego miejsca położenia nieruchomości złożyć na urzędowym formularzu wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości wraz z dołączonym do niego wypisem z ewidencji gruntów – na tej podstawie sąd dokona niezbędnych zmian.Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika