Zmiana udziałów w spółce cywilnej

Pytanie:

"Jesteśmy spółką cywilną dwóch osób o udziałach 50% i 50%. Od nowego roku chcemy zmienić te udziały w stosunku 20% i 80%. Do spółki wnieśliśmy równe wkłady np. po 50.000 zł, a majątek spółki wynosi np. 200.000 zł. Czy nowy nierówny podział powoduje jakieś konsekwencje podatkowe lub nakłada inne obowiązki, które należy dopełnić?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana udziałów w spółce cywilnej

Zmiana wysokości udziałów w spółce cywilnej powinna mieć swoją podstawę. Może nią być zmiana w składzie wspólników (np. przyjęcie nowego wspólnika), albo wniesienie dodatkowego wkładu przez dotychczasowego wspólnika. Jeśli natomiast żadne takie zmiany nie zachodzą, a wspólnicy bez żadnego uzasadnienia zmieniają wysokość udziałów, to może to być potraktowane jako darowizna dokonana przez jednego ze wspólników, na rzecz drugiego wspólnika. Darowizny są co do zasady opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a wysokość podatku (i możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku) zależy od grupy podatkowej do której zaliczają się wspólnicy (stopnia pokrewieństwa lub jego braku).

W zależności od tego czy darowizna będzie podlegała opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn czy też z tego podatku zwolniona, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe lub zgłoszenie darowizny.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika