Zmiana wydanego postanowienia

Pytanie:

"W jakich przypadkach sąd lub komornik może dokonać reasumpcji wydanego postanowienia? Czy wtedy, kiedy wydał je na podstawie stanu faktycznego z pominięciem pism procesowych, których nie znał z przyczyn organizacyjnych pracy sądu np. z pominięciem pisma złożonego przed wydaniem postanowienia, a nieznanego sądowi w momencie orzekania?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana wydanego postanowienia

Kodeks postępowania cywilnego nie posługuje się pojęciem reasumpcji. Zgodnie z terminologią języka polskiego, pojęcie reasumpcja oznacza ponowne rozpatrzenie jakiejś sprawy, ponowną ocenę. Reasumpcja postanowienia może więc polegać na wydaniu zmienionego postanowienia przez organ który wydał postanowienie wskutek zmian okoliczności sprawy. Kwestii zmiany postanowienia dotyczy art. 359 kodeksu postępowania cywilnego, który znajdzie zastosowanie również w postępowaniu egzekucyjnym. Zgodnie z tym przepisem, postanowienia nie kończące postępowania w sprawie mogą być uchylane i zmieniane wskutek zmiany okoliczności sprawy, chociażby były zaskarżone, a nawet prawomocne. Postanowienia, o których mowa powyżej, mogą być zmieniane lub uchylane także wówczas, gdy zostały wydane na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą. Z przedstawionych w pytaniu okoliczności nie można wywnioskować o jakie konkretnie postanowienie chodzi. Jeżeli jest to postanowienie nie kończące postępowania w sprawie, to ujawnienie nowych okoliczności faktycznych może spowodować zmianę tego postanowienia w sposób opisany powyżej.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika