Samodzielne zmniejszenie zasądzonych alimentów
Pytanie:
"Od trzech lat płacę alimenty na moje dzieci. Wysokości alimentów były odpowiednie do moich zarobków. Z dniem 31.12.2000 roku rozwiązano ze mną umowę o pracę. Przewidując moje kłopoty finansowe wystąpiłem do Sądu o zmianę wysokości kwot alimentacyjnych. Obecnie nie mogę płacić takich samych sum (nie pracuję, a dodatkowo popadłem w kłopotu natury zdrowotnej). Czy w tej sytuacji (nie mam decyzji Sądu) mogę płacić mniejsze sumy. Zacząłem tak robić, ale była żona nie przyjmuje moich wpłat (odsyła je) i zaczyna kontaktować się z komornikami. Do grudnia płaciłem 900 zł, obecnie zacząłem płacić 200 zł (o taką samą kwotę wystąpiłem do Sądu)."
Odpowiedź prawnika: Samodzielne zmniejszenie zasądzonych alimentów
Sąd działając na Pana wniosek jest władny zmniejszyć wysokość zasądzonych alimentów. Może to także zrobić ze skutkiem wstecz. Płacąc jednak mniejsze alimenty zanim zapadło stosowne orzeczenie trochę Pan ryzykuje. Jeśli sąd bowiem nie uwzględni Pańskiego pozwu o zmniejszenie alimentów, będzie Pan zobowiązany pokryć różnicę wraz z odsetkami. Pewnym remedium jest tutaj prawo do żądania zabezpieczenia powództwa poprzez ograniczenie kwoty alimentów na czas procesu. Bez stosownego postanowienia sądu, komornik będzie bowiem egzekwował alimenty według poprzedniego wyroku. Wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia częściowego (w tym przypadku zapłaty kwoty mniejszej). Aby nie wynikły z tego dla Pana nieprzyjemne konsekwencje należy zadbać o stosowny dowód, iż oferował Pan kwotę mniejszą (np. przekaz pocztowy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?