Zrzeczenie się władzy rodzicielskiej

Pytanie:

Sąd przyznał mi opiekę prawną nad dzieckiem. Eks mąż mieszka za granicą. Nie ma żadnego kontaktu z dzieckiem od ponad 4 lat. Czy może się całkowicie zrzec praw rodzicielskich pisząc odpowiednie oświadczenie poświadczone notarialnie? Jeśli tak jak ono powinno wyglądać?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sprawowanie władzy rodzicielskiej jest prawem i obowiązkiem każdego z rodziców, którego w żadnym przypadku nie mogą się zrzec. Zawieszenie, ograniczenie lub nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić wyłącznie decyzją sądu opiekuńczego. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.Powoduje ono, że na stałe traci on swoje prawa, a także obowiązki względem dziecka. Sąd pozbawia władzy rodzicielskiej tylko w ostateczności, gdy nie ma innej możliwości, by zapewnić dziecku należytą opiekę. Uprawnia do tego w szczególności sytuacja, kiedy rodzice nadużywają swojej władzy (np. krzywdzą dziecko) albo zaniedbują dziecko lub też w sposób trwały nie mogą się nim zajmować.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

janucha73

17.3.2019 11:52:32

Re: Zrzeczenie się władzy rodzicielskiej

DZIEŃ DOBRY. jesteśmy dziadkami mamy wnuczka lat 7 jest on chory na cukrzyce typ 1. Ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie a matka nie radzi sobie sama ze sobą. Oboje chcą się zrzec praw rodzicielskich oboje chcą abyśmy my dziadkowie zostali jego rodziną zastępczą. mam pytanie jaką mamy pewność że sąd przyzna nam opiekę na wnuczkiem a nie da go np do domu dziecka itp ośrdki ??? Pozdrawiamy Asia i Janusz dziadkowie.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: