Zwiększenie obszaru działki przez zasiedzenie
Pytanie:
"Jeżeli użytkowałem działkę przydomową o powierzchni nieco więcej niż w swoich granicach (ogrodzenie istniejące do dziś znajdowało się poza słupkami określającymi powierzchnię, której dziś jestem właścicielem, już w 1972 r.), czy można wystąpić o zasiedzenie tego skrawka ziemi? Jeżeli tak, to po jakim czasie i jak się ma do tego nowelizacja Kodeksu cywilnego z 1990 r. mówiąca o konieczności podzielenia okresu 30 lat potrzebnych do zasiedzenia (zła wiara) po połowie przed 90 r. i po 90 r.? "
Odpowiedź prawnika: Zwiększenie obszaru działki przez zasiedzenie
Zasiedzenie może dotyczyć jedynie rzeczy, które mogą być przedmiotem własności. Nie jest na przykład możliwe zasiedzenie nie wyodrębnionego wcześniej lokalu, klatki schodowej itp. Nie ma natomiast przeszkód, by posiadacz samoistny zasiedział część nieruchomości gruntowej. Możliwość skrócenia terminu zasiedzenia (nie więcej niż o połowę) istnieje w sytuacji, gdy przedmiotem zasiedzenia jest nieruchomość, której zasiedzenie przed nowelizacją kodeksu cywilnego nie było możliwe. W szczególności dotyczy to nieruchomości Skarbu Państwa. Jeżeli przedmiotem zasiedzenia jest nieruchomość, co do której bieg zasiedzenia rozpoczął się przed nowelizacją (bo jej zasiedzenie było możliwe) stosuje się nowe przepisy. Tym samym termin zasiedzenia nieruchomości w powyższym przypadku (zła wiara) będzie wynosił 30 lat.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?