Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

Pytanie:

"Sąd zwolnił mojego syna \"od wpisu sądowego w całości\" w sprawie cywilnej o zapłatę. W sprawie tej nie było żadnych innych opłat (był to nakaz zapłaty). Po skierowaniu sprawy do egzekucji, komornik uznał, że przy takim zwolnieniu nie ma zastosowania art. 771 kpc i wzywa do zapłaty zaliczki na biegłego w bardzo dużej kwocie. Syn nie wpłacił powołując się na przyznane zwolnienie, a komornik zawiesił postępowanie do czasu wpłacenia zaliczki. Czy komornik ma rację uznając, że w opisanej sytuacji art. 771 kpc nie ma zastosowania i czy są na ten temat jakieś orzeczenia sądowe? "

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

Zgodnie z art. 771 kpc zwolnienie od kosztów sądowych przyznane przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne. W takiej sytuacji strona nie musiałaby ponosić kosztów.

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny- wtedy powinno jej zostać przyznane zwolnienie od wszystkich kosztów. Natomiast jeśli strona jest w stanie ponieść tylko część kosztów, wtedy sąd może zwolnić taką stronę od części kosztów sądowych.

W tym wypadku sąd zwolnił stronę od wpisu sądowego w całości. Na koszty składają się opłaty i wydatki. W poprzednim stanie prawnym występowało pojęcie wpisu, jednak zostało ono zastąpione pojęciem opłaty, dlatego tam gdzie użyto pojęcia wpis, należy uznać, że chodzi o opłatę (tak Gonera Katarzyna, Komentarz do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Warszawa 2008). Pana syn został zwolniony od opłaty w całości, co jednak nie jest równoznaczne ze zwolnieniem od kosztów w całości. Wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych należą do wydatków, a od wydatków Pana syn nie został zwolniony. Oznacza to, że komornik słusznie wezwał Pana syna do zapłaty, bowiem sąd nie przyznał Pana synowi zwolnienia od wydatków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika