Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 771 kpc zwolnienie od kosztów sądowych przyznane przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne. W takiej sytuacji strona nie musiałaby ponosić kosztów.
Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny- wtedy powinno jej zostać przyznane zwolnienie od wszystkich kosztów. Natomiast jeśli strona jest w stanie ponieść tylko część kosztów, wtedy sąd może zwolnić taką stronę od części kosztów sądowych.
W tym wypadku sąd zwolnił stronę od wpisu sądowego w całości. Na koszty składają się opłaty i wydatki. W poprzednim stanie prawnym występowało pojęcie wpisu, jednak zostało ono zastąpione pojęciem opłaty, dlatego tam gdzie użyto pojęcia wpis, należy uznać, że chodzi o opłatę (tak Gonera Katarzyna, Komentarz do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Warszawa 2008). Pana syn został zwolniony od opłaty w całości, co jednak nie jest równoznaczne ze zwolnieniem od kosztów w całości. Wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych należą do wydatków, a od wydatków Pana syn nie został zwolniony. Oznacza to, że komornik słusznie wezwał Pana syna do zapłaty, bowiem sąd nie przyznał Pana synowi zwolnienia od wydatków.