Zwrot alimentów po zaprzeczeniu ojcostwa

Pytanie:

"Jakie prawo do odzyskania pieniędzy ma mężczyzna, który płacił na cudze dziecko, myśląc, że to jego dziecko? Matka nie ma dochodów, a biologiczny ojciec nie jest znany."

Odpowiedź prawnika: Zwrot alimentów po zaprzeczeniu ojcostwa

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego orzeczenie o zaprzeczeniu ojcostwa danego mężczyzny ma charakter konstytutywny, tj. tworzy nowy stan prawny. Inaczej mówiąc, do momentu uprawomocnienia się wyroku mężczyzna w świetle prawa był ojcem dziecka, zatem spełnione przez niego świadczenia były jak najbardziej dziecku należne i nie może żądać ich zwrotu. Warto tu przytoczyć uchwałę SN z dnia 22 lutego 1980 r.. sygn. akt III CZP 6/80: Były mąż matki nie może skutecznie żądać zwrotu kwot wyłożonych przed zaprzeczeniem ojcostwa na utrzymanie i wychowanie dziecka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marcin 2017-07-17 16:12:32

    Pani Alino - czy jest możliwe podanie sygnatury SN iż nie mąż może domagać sie zwrotu alimentów. Literaturę znam , ale okazuje się że w SN są dwa obozy z odmiennymi zdaniami - ja trafiłem na ten który był przeciwny zwrotowi.

  • alina 2012-11-30 18:42:32

    Ten Pan który powołuje się na uchwałę 6/80 jest w błędzie uchwała ta dotyczy wyłącznie męża matki a nie mężczyzny , to nie są pojęcia tożsame. Proponuje zalogować się na LEX na sms i zapoznać się z roszczeniami regresowymi oraz uchwałami Sądu Najwyższego , jedna z nich mówi iż mężczyzna (nie mąż ) może się domagać zwrotu zapłaconych alimentów. Poza tym jest wiele literatury prawniczej np. Smyczyńskiego który również potwierdza prawo dążenia mężczyzny do zwrotu alimentów. Problem polega na tym że wielu prawników nie jest do końca zorientowana w temacie tego zagadnienia , zazwyczaj powołują się na w/w uchwałę ( ale ta dotyczy męża ) a czasem nawet mężczyznę (singla ) próbują lub stosują do tej uchwały co jest błędne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika