Zwrot nadpłaconych alimentów
Pytanie:
"W jaki sposób ojciec mojego syna może żądać zwrotu nadpłaconych pieniędzy na drodze prawnej? W przypadku kiedy ja nie będę chciała ich zwrócić np. z powodu tego, że nie posiadam takiej sumy. Z jakiego rodzaju pismem czy wnioskiem ja powinnam się zwrócić do sądu, aby anulować jego roszczenie o zwrot kwoty? "
Odpowiedź prawnika: Zwrot nadpłaconych alimentów
W przypadku, w którym nastąpiło nienależne świadczenie i powstało roszczenie o jego zwrot wierzyciel (mąż) ma prawo żądać od dłużnika zwrotu odpowiedniej kwoty.
Jeżeli zapłata nie nastąpi dobrowolnie wierzyciel musi wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę i moze wtedy, po uzyskaniu odpowiedniego wyroku, przeprowadzić postepowanie egzekucyjne. W omawianym przypadku jednak możliwe jest uznanie, że roszczenie o zwrot nie powstaje, gdyż świadczenie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego.
Najbardziej właściwym wyjściem w sytuacji, gdy dłużnik nie zgadza się z żądaniem zwrotu, jest zarzut w postępowaniu prowadzonym na skutek ewentualnego pozwu wierzyciela (męża). Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych bez względu na orzeczenie sadu, które z reguły wyznacza minimalny zakres obowiązku alimentacyjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?