Zwrot pełnomocnictwa
Pytanie:
"W odpowiedzi na pytanie z 28.04.2005 r. napisaliście Państwo: "Żądanie zwrotu pełnomocnictwa jest jak najbardziej dopuszczalne". Art. 102 Kodeksu cywilnego mówi jednak, że po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Wypowiadając pełnomocnictwo nie prosiłam o zwrot dokumentu, uznając, że zostanie mi on zwrócony "z mocy prawa". Czy mam rację?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot pełnomocnictwa
Istotnie, art. 102 kodeksu cywilnego konstruuje obowiązek ciążący na pełnomocniku polegający na zwrocie mocodawcy dokumentu pełnomocnictwa (brzmienie przepisu, wedle którego "po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić (...)" nie pozostawia w tym zakresie żadnych wątpliwości). Można jednakże wyobrazić sobie sytuację, iż po wygaśnięciu umocowania - były już - pełnomocnik nie dopełnia obowiązku określonego w art. 102 kc. Mocodawcy służy wówczas, wedle zgodnego poglądu komentatorów, powództwo o wydanie dokumentu obejmującego pełnomocnictwo.
Wydaje się jednak, iż wobec braku zwrotu dokumentu obejmującego pełnomocnictwo, warto zwrócić się uprzednio do byłego pełnomocnika z żądaniem zwrotu, poszukiwanie ochrony prawnej na drodze sądowej traktować zaś jako ostateczność. Uwagi te nie przeczą jednak tezie, iż była Pani uprawniona założyć, iż były pełnomocnik winien zwrócić Pani dokument pełnomocnictwa bez odrębnego wzywania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?