Zwrot pieniędzy z tytułu bezpodstawnego wzbogacenie

Pytanie:

Przez omyłkę zapłaciłam pieniądze nie tej osobie co trzeba, osoba ta nie chce jednak oddać pieniędzy, ponieważ utrzymuje, że wyzbyła się ich. Wiem już, że zgodnie z kodeksem cywilnym chodzi o bezpodstawne wzbogacenie. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli osoba wyzbyła się środków i nie jest już wzbogacona obowiązek zwrotu wygasa, zgodnie z art. 409 K.C. Jednak w takiej sytuacji to na osobie bezpodstawnie wzbogaconej ciąży konieczność udowodnienia, że rzeczywiście nie jest już wzbogacona. Musiałaby ona wykazać, że zużyła pieniądze na takie cele, które faktycznie zlikwidowały jej wzbogacenie – na przykład, że wydała je na cele konsumpcyjne. Jeżeli na przykład pieniądze te zostały przeznaczone na spłatę długów lub zakup wartościowych składników majątku, to wzbogacenie istnieje dalej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: