Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie (ustnej, pisemnej). Formy pisemnej dla celów dowodowych wymaga jednak pożyczka, której wartość przekracza 500 zł. Brak formy pisemnej takiej pożyczki będzie powodował niemożność powoływania się przed sądem na dowód z zeznań świadków czy też z przesłuchania stron na okoliczność zawarcia umowy, chyba że strony wyrażą na to zgodę, dochodzi tego konsument w sporze z przedsiębiorcą bądź też jeżeli pisemnie będzie potwierdzony fakt zawarcia takiej umowy na piśmie. Jeżeli w świetle powyższego pożyczka przekracza pięćset złotych, może zajść konieczność dowodzenia w razie ewentualnego sporu sądowego, okoliczności zawarcia umowy, jeśli pozwany będzie zaprzeczał takiej czynności. W takiej sytuacji będzie Pan musiał wykazać (powołując się przykładowo na potwierdzenia przelewów), iż umowa pożyczki faktycznie została zawarta.
Wypowiedzenie umowy pożyczki jest konieczne jedynie wówczas, gdy strony nie oznaczyły terminu zwrotu pożyczonych pieniędzy (rzeczy oznaczonych co do gatunku). Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego termin zwrotu pożyczki został ustalony. W związku z powyższym, pożyczkobiorca winien niezwłocznie po upływie ustalonego terminu zwrócić pożyczoną sumę. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku zobowiązany jest do uiszczenia odsetek i naprawienia wynikłej szkody (jeśli opóźnienie było zawinione - czyli jeżeli dłużnik pozostawał w zwłoce). Może Pan skierować do pożyczkobiorcy wezwanie do zapłaty bez konieczności wypowiadania umowy pożyczki - termin zwrotu był bowiem uzgodniony. Jeśli pożyczkodawca nie zwróci przedmiotu pożyczki, będzie Pan mógł skierować do sądu pozew.
Należy jednakże zastanowić się, czy nie będzie korzystniejsze - wobec braku formy pisemnej umowy - wypowiedzenie jej i wezwanie do uiszczenia należności. W takim przypadku pożyczkobiorca będzie zobowiązany zwrócić pożyczkę w terminie 6 tygodni od dnia wypowiedzenia. Dopiero po tym terminie, w razie nie uiszczenia należności, zasadne będzie skierowanie pozwu do sądu.
Prosimy pamiętać, iż roszczenia z umowy pożyczki ulegają przedawnieniu z upływem 10 lat bądź też 3 - w przypadku roszczeń wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej.