Zwrot rzeczy zabranych przy przeszukaniu
Pytanie:
"W jaki sposób mogę starać się o zwrot rzeczy zatrzymanych po przeszukaniu mieszkania przez Policję? Czy to dzieje się z urzędu, czy muszę wystąpić z wnioskiem, jeśli sprawa jest umorzona? "
Odpowiedź prawnika: Zwrot rzeczy zabranych przy przeszukaniu
Jeżeli postępowanie zostało umorzone, przedmioty zabrane podczas przeszukania są zbędne dla postępowania. W takim wypadku niezwłocznie po stwierdzeniu zbędności tych rzeczy, czyli zasadniczo po umorzeniu postępowania, należy zwrócić rzeczy osobie uprawnionej. Przepisy dotyczące postępowania karnego nie określają przy tym, kto jest uważany za osobę uprawnioną do odbioru przedmiotów. Jeżeli wyniknie spór co do własności rzeczy, a nie ma dostatecznych danych do niezwłocznego rozstrzygnięcia, odsyła się osoby zainteresowane na drogę procesu cywilnego. Jeżeli powstaje wątpliwość, komu należy wydać zatrzymaną rzecz (nie chodzi tu o spór dotyczący własności rzeczy), sąd lub prokurator składa ją do depozytu sądowego albo oddaje osobie godnej zaufania aż do wyjaśnienia uprawnienia do odbioru. Jeżeli nie ma możliwości zwrotu zabranych przedmiotów, zwraca się ich równowartość.
Rzeczy, których posiadanie jest zabronione, przekazuje się właściwemu urzędowi lub instytucji.
W postępowaniu przygotowawczym powyższych czynności dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowy – sąd. Nie jest konieczny wniosek ze strony osoby uprawnionej, gdyż zwrot przedmiotów zabranych podczas przesłuchania powinien nastąpić niezwłocznie i z urzędu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?