Odpowiedź prawnika: Alimenty na pełnoletnie, niepracujące dziecko
Obowiązek alimentacyjny względem dziecka obciąża rodziców. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice powinni zapewnić dzieciom poziom życia równy z ich własnym poziomem życia.
Obowiązek alimentacyjny może ustać dopiero gdy dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Samodzielność związana jest zazwyczaj z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Jeśli dziecko kontynuuje naukę albo uczy się zawodu, to dalszy obowiązek alimentacyjny jest uzasadniony. Przy czym dalsze studiowanie musi być efektywne (dziecko powinno zdawać kolejne egzaminy, czynić postępy, uczęszczać na zajęcia).
W przypadku dziecka pełnoletniego, które studiuje na prywatnej uczelni należy brać pod uwagę, czy wykazuje ono chęć dalszej nauki oraz czy jego zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki. Jeśli tak jest to na rodzicach ciążył będzie w dalszym ciągu obowiązek alimentacyjny.
Rodzice mają obowiązek troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i należytego przygotowania go do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. To należyte przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej może także obejmować studia wyższe. W takim wypadku na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Zauważyć trzeba jednakże, że ewentualny brak pozytywnych wyników studiów uzasadni ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców.
W pewnych sytuacjach możliwe jest uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych wobec pełnoletniego dziecka. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Ponadto możliwe jest uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka, jeśli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
W opisanej sytuacji zasadność obowiązku alimentacyjnego budzi pewne wątpliwości. Co prawda rodzice powinni alimentować studiujące dzieci i fakt studiowania na uczelni prywatnej nie niweluje tego obowiązku, ale studia w trybie weekendowym pozwalają przeznaczyć dziecku część aktywności na pracę zarobkową, aby mogło się samodzielnie utrzymać. Ponadto Państwa dziecko nie uzyskuje pozytywnych wyników, co może być podstawą do ustania obowiązku alimentacyjnego.
Należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest oceniana indywidualnie, a oceny dokonuje sąd, dlatego trudno jednoznacznie ocenić, czy obowiązek alimentacyjny w tej konkretnej sytuacji ustanie.