Odpowiedź prawnika: Brak testamentu
Zgodnie z przepisem art. 949 kodeksu cywilnego testament powinien zostać sporządzony przez spadkodawcę w całości pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą. W omawianym przypadku spadkodawca jedynie podpisał dokument sporządzony przez kogoś innego - nie spełnia więc wymogów przewidzianych dla testamentu pisemnego. Nie można również uznać, że doszło do sporządzenia testamentu ustnego, ponieważ zgodnie z art. 952 testament ustny powinien zostać przekazany w obecności co najmniej 3 świadków. Ponadto, zgodnie z art. 957 świadkiem nie może zostać osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść majątkowa. W powołanym stanie faktycznym jednym ze świadków była córka, a więc jedyna osoba obdarowana zgodnie z treścią oświadczenia. Okoliczność ta wyklucza możliwość dziedziczenia córki wobec tego, iż oświadczenie woli obejmowało przysporzenie wyłącznie córki, zastosowanie w niniejszej sytuacji znajdą przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego.

Z powodu braku prawidłowego powołania, dziedziczenie w tym wypadku będzie dziedziczeniem ustawowym zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?
Spadkodawca może pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku w określonych w przepisach sytuacjach bezpośrednio w treści testamentu. W omawianym przypadku wchodzi w rachubę dziedziczenie ustawowe - nie mamy sporządzonego testamentu, wiec małżonek dziedziczy zgodnie z powyżej przytoczonym artykułem. Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia
