Spadek i zachowek po dziadkach

Pytanie klienta:

""Umarł dziadek, potem mój tata, a następnie babcia. Po dziadku dziedziczyła moja babcia, ciocia i wujek. Ponieważ umarł mój tata to w jego miejsce wchodzę ja (jako syn) oraz moja mama. Niestety, babcia poszła z ciotką (siostrą taty) do notariusza i tam został sporządzony testament, z którego wynika, że wszystko zapisuje ciotce. Wobec powyższego mnie pozostało tylko domaganie się od ciotki zachowku. Niedługo odbędzie się pierwsza sprawa spadkowa. Czy w jednym pozwie mogę wnosić o ustalenie mojego (i mojej mamy) prawa do spadku po dziadku oraz zachowku z części po babci? Koszty wniesienia sprawy o ustalenie prawa do spadku pokryła moja mama, ale czy koszt drugiej sprawy o tzw. dział spadku może być podzielony na osoby, które dziedziczą. Jednym słowem, gdyby ciotka nie chciała wnieść sprawy o dział spadku i wniosę ja, to czy mogę jednocześnie złożyć w sądzie wniosek o proporcjonalne obciążenie nas kosztami sprawy.""

Odpowiedź prawnika:

ZakÅ‚adamy, że PaÅ„ski dziadek nie zostawiÅ‚ testamentu. Po nim powinni dziedziczyć babcia w ¼ oraz wujek, ciocia i PaÅ„ski tato - po ¼ spadku. Po babci dziedziczy wg testamentu ciotka. Do zachowku uprawnieni sÄ… Pan i PaÅ„ski wujek, jako zstÄ™pni spadkodawczyni.

Najpierw Pan i Pańska mama powinniście uzyskać stwierdzenie nabycia spadku po Pańskim ojcu. Dopiero potem można się starać o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku (taka jest kolejność).

Roszczenie o zachowek musi Pan wnieść przeciwko Pańskiej cioci. Nie da się tego połączyć z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku.

Roszczeń o zachowek nie rozpatruje się w postępowaniu o dział spadku. Ponieważ jedyną spadkobierczynią po Pańskiej babci jest ciocia, to nie ma potrzeby przeprowadzania działu spadku. Jak wspomniano wyżej, uprawnieni do zachowku mogą go dochodzić na drodze odrębnego procesu.