Odpowiedź prawnika: Darowizna a zachowek
Z opisanego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie czy został dokonany dział spadku po Pańskim dziadku. Zakładamy, że zostało przeprowadzone tylko stwierdzenie nabycia spadku, tj. stwierdzenie kto w jakich częściach może dziedziczyć. W tym momencie powstała między spadkobiercami współwłasność łączna, czyli wszyscy są współwłaścicielami całego majątku spadkowego. W związku z tym Pańska babcia i ciocia stały się współwłaścicielkami łącznymi gospodarstwa rolnego, a więc razem mogły Panu i Pańskim rodzicom darować gospodarstwo rolne nabyte w spadku. Dopiero przy dziale spadku, spadkobiercy (ujawnieni w postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku) mogą podzielić się tym spadkiem i wtedy stają się oni tzw. współwłaścicielami ułamkowymi (chyba, wszyscy spadkobiercy przekażą swoje części spadku na rzecz tylko jednego z nich, z jednoczesnym obowiązkiem ich spłat, bądź bez tego obowiązku).

Co do zachowku, to wujek będzie miał do niego prawo w przypadku śmierci Pańskiej babci, jeżeli zostanie on pozbawiony przypadającej mu części spadku, należnego na podstawie ustawy. Jeżeli więc babcia darując nieruchomość rolną, wyzbyła się całego swojego majątku, wówczas spadkobiercy ustawowi nie będą mieli czego dziedziczyć, a w związku z tym mają prawo zwrócić się o wypłatę zachowku do obdarowanego.
Babcia i ciocia dokonując darowizny nieruchomości na Pańską rzecz dokonały przeniesienia własności tej nieruchomości, a w związku z tym od tej pory jest Pan właścicielem i może Pan wykonywać wszelkie prawa związane z tą nieruchomością jako właściciel. Ani ciocia ani wujek nie mają prawa do Pańskiej własności, mogą oni jedynie żądać wypłaty zachowku, jeżeli zaistnieją odpowiednie przesłanki (o których mowa powyżej).
Zasiedzenie nieruchomości w złej wierze (a w takiej byłaby babcia i ciocia bo wiedzą ze własność przysługuje wszystkim spadkobiercom) jest możliwe, jeżeli dana osoba samoistnie posiada daną nieruchomość przez 30 lat. Stwierdzenie nabycia spadku nie przerywa biegu przedawnienia, a w związku z tym termin ten biegnie nadal. Dopiero dział spadku będzie przerywał bieg przedawnienia. Pański ojciec, skoro jest spadkobiercą tej nieruchomości, ma do niej prawo, a w związku z tym może wystąpić o dział spadku. Można tego dokonać, albo umownie przed notariuszem, albo przed sądem.
