Przedawnienie podatku od nieruchomości

Pytanie klienta:

""Od 1998 roku mimo doręczonych decyzji organu podatkowego (Urzędu Gminy), nie był płacony podatek od nieruchomości. Od kiedy liczy się okres przedawnienia zaległych należności, których Urząd Gminy nie powinien się upominać?""

Odpowiedź prawnika:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin płatności podatku od nieruchomości za 1998 rok minął w 1998 roku wraz z upływem terminów płatności poszczególnych rat. A zatem co do zasady zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 1998 rok przedawniło się z końcem 2003 roku.

Zakładając, że taka sama sytuacja miała miejsce w kolejnych latach, w 2010 roku  przedawnione są już zobowiązania podatkowe w podatku od nieruchomości za wszystkie lata do 2004 roku włącznie, natomiast do końca 2010 roku nie są przedawnione zobowiązania za rok 2005.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany wskutek:

 

  • zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony;
  • wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania;
  • wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania;
  • wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa;
  • doręczenia postanowienia o przyjęciu zabezpieczenia, lub doręczenia zarządzenia zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Grzegorz Pawelec - Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl